Aktualności

07

lipiec

2019

Mityng lekkatletyczny pamięci Ireny Szewińskiej

Mityng lekkatletyczny pamięci Ireny Szewińskiej

Marzenia nic nie kosztują. Spełniają się jeśli jest się konsekwentnym w działaniu. Klub Biegacza „Piast” Międzyrzecz w swojej kronice może dopisać kolejny sukces organizacyjny i promocyjny służący popularyzacji „królowej sportu” – lekkoatletyki i stadionu miejskiego w Międzyrzeczu.
 
W dniu 22 czerwca 2019 r. odbyły się pierwsze oficjalne zawody lekkoatletyczne wpisane do kalendarza PZLA – posiadały I klasę. Każdy zawodnik z licencją sportową mógł dzięki temu potwierdzić lub uzyskać klasę sportową lub minimum na zawody docelowe sezonu lekkoatletycznego. Termin ich odbycia nie był przypadkowy.
 

 
Równo 43 lata temu na stadionie w Bydgoszczy podczas zawodów „Grand Prix Brdy” śp. Irena Szewińska poprawiła swój wynik w biegu na 400 m z rekordem świata 49,75 sek. Do Montrealu na swoje czwarte Igrzyska jechała jako faworytka i nie zawiodła. Wygrała bieg na 400 m okraszając go kolejnym rekordowym wynikiem 49,28 sek. Do dziś żadna Polka go nie poprawiła.

Dzięki współpracy z LZLA i MOSiW-em pomysł na przeprowadzenie „Mityngu lekkoatletycznego pamięci Ireny Szewińskiej” został zrealizowany. Do tej pory niewielu trenerów jak i zawodników, którzy byli uczestnikami zmagań sportowych wiedziało o jego istnieniu. Wszyscy byli pod wrażeniem jego kameralności i jakości położonej nawierzchni tartanowej typu Mondo.

 

Poprawione wyniki życiowe przez 23 zawodników dobitnie o tym świadczą. Na uwagę zasługuje wynik w skoku wzwyż gdzie 16-latek uzyskał wynik 195 cm. Zawodnicy w biegu na 1500 m poprawili swoje życiowe wyniki o ponad 7 sek. W rozmowach i wygłaszanych opiniach po rozegranych konkurencjach sportowcy zawsze podkreślali, że „bieżnia oddaje włożony wysiłek sportowy”.
Mityng rozpoczął się biegiem na 5000 m. Wynik nie jest rewelacyjny. Liczy się jednak to, że w pierwszych oficjalnych zawodach wygrał międzyrzeczanin Tobiasz Żyła.

Mityng pamięci Ireny Szewińskiej – OFICJALNE WYNIKI 

Mityng honorowym patronatem objęła Starosta powiatu Międzyrzecz pani Agnieszka Olender, która z uwagą przyglądała się zmaganiom lekkoatletów w towarzystwie  wicestarosty pani Zofii Plewy i przewodniczącej Rady Miasta pani Katarzyny Budych. Obecny na zawodach był również radny gminy Edward Toczyński.
Do realizacji zawodów niezbędne zawsze jest wsparcie sponsorów. Zarząd Klubu uzyskał wsparcie finansowe od: „Toda Polska” – Tadeusz Miszczakbutik „Lilou”– Sylwia ŚronCentrum Meblowe „Ormeb” p. OrlikPHU J. Gądek. Organizatorzy dziękują bardzo za tę pomoc.
 
Prezes Klubu ma nadzieję, że skierowany apel do władz powiatu i gminy o skierowanie większej uwagi na „królową sportu”  nie pozostanie bez odzewu. Powołanie powiatowej i gminnej ligi lekkoatletycznej może tylko pomóc w rozwijaniu talentów sportowych naszej młodzieży. Warto odbyć na szczeblu gminy „obrady okrągłego stołu”, porozmawiać o edukacji sportowej, treningach, zawodach.

Niezbędna jest tutaj współpraca rodziców, dyrekcji szkół, nauczycieli WF,  klubów. Międzyrzecz miał wiele sukcesów w lekkoatletyce, trzeba do nich nawiązać.

Minął rok od oddania stadionu i można go określić rokiem straconych szans w szkoleniu w lekkoatletyce. Należy postawić trafną diagnozę: leczymy w nowoczesny sposób czy zostawiamy, aż sport w gminie Międzyrzecz umrze z przyczyn naturalnych.

 « wstecz

Galeria zdjęć

Copyright 2016 - 2020 KB Piast Międzyrzecz | Realizacja: Tomasz Kazimierczak | Wszystkie prawa zastrzeżone | Unikalnych wizyt 154975